Kontakt och styrelsen


Vänligen tveka inte att fråga oss om ni undrar över något. Läsa gärna nedan om styrelsen och ansvarighet. Sällskapet Trädgårdsamatörerna (STA) är en riksomfattande ideell förening som startade 1938 och som har c:a 7000 medlemmar. Här i Östgötakretsen anordnas evenemang, föredrag och trädgårdsringar bland annat. Syftet med föreningen är att sprida kunskap och inspiration för att göra våra trädgårdar mer varierade och personliga. Läs mer om STA här.


Styrelsen 2021


Ordförande -  Ranveig Nåbo (ranveig@sta-ostgota.se, 070-598 92 07)


Sekreterare -  Lisbeth Lindholm Vahtras (lisbeth@sta-ostgota.se, 070-670 64 94)


Kassör        -  Peter Hult (peter@sta-ostgota.se, 070-259 29 26)


Ledamot     -  Anna Tjäder (anna@sta-ostgota.se, 070-842 52 51)


Ledamot     -  Bengt Ivarsson (bengt@sta-ostgota.se, 070-514 76 70)


Ledamot     -  Abhay Devasthale (abhay@sta-ostgota.se)


Suppleant   -  Cecilia Engström (cecilia@sta-ostgota.se)



Vad vill du fråga om?


Allmänt: sta.ostergotland@gmail.com


Medlemskap: Anna Tjäder (anna@sta-ostgota.se)


Ekonomi: Peter Hult (peter@sta-ostgota.se)


Trädgårdsringar: Ranveig Nåbo (ranveig@sta-ostgota.se)


Hemsida, digital media och kommunikation: Abhay Devasthale (abhay@sta-ostgota.se)