Kontakt och styrelsen


Vänligen tveka inte att fråga oss om ni undrar över något. Läs gärna nedan om styrelsen och ansvarighet. Sällskapet Trädgårdsamatörerna (STA) är en riksomfattande ideell förening som startade 1938 och som har c:a 7000 medlemmar. Här i Östgötakretsen anordnas evenemang, föredrag och trädgårdsringar bland annat. Syftet med föreningen är att sprida kunskap och inspiration för att göra våra trädgårdar mer varierade och personliga. Läs mer om STA här.


Styrelsen 2022


Ordförande -  Ranveig Nåbo (ranveig@sta-ostgota.se, 0704-05 59 90)


Sekreterare -  Cecilia Engström (cecilia@sta-ostgota.se)


Kassör        -  Peter Hult (peter@sta-ostgota.se, 070-259 29 26)


Ledamot     -  Bengt Ivarsson (bengt@sta-ostgota.se, 070-514 76 70)


Ledamot     -  Abhay Devasthale (abhay@sta-ostgota.se)


Ledamot     -  Anna Ahlsten Anderson (ahlsten@sta-ostgota.se)


Suppleant   - Gunilla Härefelt



Swish nr: 1230084863



Vad vill du fråga om?


Allmänt: sta.ostergotland@gmail.com


Medlemskap: TBD


Ekonomi: Peter Hult (peter@sta-ostgota.se)


Trädgårdsringar: Ranveig Nåbo (ranveig@sta-ostgota.se)


Hemsida, digital media och kommunikation: Abhay Devasthale (abhay@sta-ostgota.se)